Kas pajukorje tuleb?

26. aprill 2024
Posted in Mesiniku elu
26. aprill 2024 Andres Tamla

Kas pajukorje tuleb?

Vastus Maa Elule

Maa Elu küsis eelmise postituse peale, kas sel kevadel on lootust pajumett saada. Vastus ilmus 26. aprillil siin ja kleebin sama teksti siia ka.

Tänavu on ilm trikitanud: veebruaris andis sooja, 26. veebruar oli meil lumi sulanud ja veel märtsis võis arvata, et loodus on kümmekond päeva tavapärasest ees. Siis aga läks jälle külmaks ja 23. aprillil sadas Läänemaal maha 20 cm lund.

Aprilli algul oli paar päeva sooja, sellal tegid meie mesilased puhastuslennu. Lõuna-Eestis said mesilased aprilli algul tublisti pajunektarit korjata, aga Läänemaal paju siis veel ei õitsenud. Ülejäänud kuu jooksul termomeeter üle 8 kraadi ei tõusnud ja mesilased tarust välja ei saanud, nii oligi mesinikul vaja perede söödavarusid kontrollida. Kui tavapäraselt on mesilased aprilli keskel ikka õitsva paju peale saanud, siis sel aastal pidin ma aprillis, veel eelmisel laupäeval, lisasööta andma.

Paju on mesinikule ja mesilastele kevadekuulutaja – kui mesilased pääsevad pajukorjele, saavad nad ise endale toidu varutud ja talv on edukalt üle elatud. Kui aga kevad on külm, lennuilma pole ja mesinik ei aita lisasöödaga, võib mesilaspere nälga surra. Mesinik aitab mesilasi, pannes tarru kas eelmisest hooajast kõrvale pandud meekärje või spetsiaalse sööda.

Siiski olen kindel, et pajust päris ilma mesilased ei jää – nädalalõpul lubab meie kanti sooja, mis tundub pikalt kestvat. Järgneva kümne päeva jooksul saab pilt olema ilus: loodus võtab kiiresti järele, kõik läheb roheliseks, järjest hakkab õitsema taimi ja mesilased pääsevad lõpuks ometi tarust välja.

Heade ilmadega annab paju väga korraliku korje. Kuna loodus on Läänemaal liigirikas, siis on meie mees paljude eri taimede nektarit; paju on neist keskmiselt kümnendik. Puhast pajumett pole mina võtnud, aga väikeste koorimismagasinidega saaks seda järgmisel nädalal meie kandis ilmselt teha – lubab head lennuilma, vihma ei saja, sooja on 13–15 kraadi, niiskust õhus piisavalt. Pajukorjeks peaks nüüd aega jääma kümmekond päeva, enne kui võilill õitsemisjärje üle võtab.

Eks saab näha, millistelt taimedelt korjatud koosluse meie kandi mesilased sel aastal meekärgedes kokku segavad. Maitsev on see igatahes!